2012 Ivo Lill Tartus E- kunstisalongis

Klaasist saab juua. Klaas laseb valgust tuppa. Klaas võib aga ka kanda endas lugusid, kui teda jumaliku sädemega lõigata, kuumutada, söö­vitada, liivapritsiga töödelda, liimida, lihvida, nagu seda teeb klaasikunstnik Ivo Lill.

Eesti mainekaimaid ja rahvusvaheliselt hinnatuimaid kunstnikke Ivo Lill näitab oma loomingut üle hulga aja taas Tartus. Aastal 2004 tõi ta Emajõelinna oma suuremate klaasobjektide väljapaneku «Tartu twist».

Näitusele E-kunstisalongis sättis ta laudadele oma väiksemaid, kammerlikumaid teoseid. Üks päev hakkas juba õhtusse jõudma, kuid ta ei olnud ikka veel rahul paigutusega laual, kus on muu hulgas suurte kerade kujulised teosed «Kuul», «Merekuul» ja «Lehvikkuul». Oma näituse kujundamist jätkas ta järgmisel päeval.

Kuigi kuulid väärivad minutite kaupa vaatamist, tuleks rohkem aega varuda suuremate objektide imetlemiseks. Nende seas on «Vikerkaar». Ivo Lill soovitas fotograafil valida selle pildistamiseks ühe külje, millel on uue erilise tehnoloogia järgi valmistatud vikerkaarevärvides veiklev klaas.

«Liikuge ja te näete, kuidas värv muutub. Kõige pealmine kiht on imeklaasist!» ütles ta. «See on sakslaste leiutatud. Eestis on seni minu teada ainult juveliirid sellise klaasi pisikesi kilde tarvitanud. Paraku on see kallis.»

Klaasikunstiteosed tuginevad optikale. Neid tuleb ümberringi vaadata, et näha rohkem. «Optiliste mängude peale see näitus ongi üles ehitatud,» ütles Ivo Lill.

Mõni näitusetöö paistab olevat seest suurem kui väljast. Mõne puhul aga tundub, et see jutustab lugusid, nagu «Vaatame tõtt» ja «Lugu». Ja seda on tähele pandud ka Miina Piiri raamatu «Kloostripäevik» kujundamisel, sest «Lugu» on reprotud esikaanel.

Väljapaneku tööd on valminud enamasti tänavu. «Üks töö kasvab teisest välja ja kõik areneb pidevas tegemises,» ütles kunstnik.

Eelmine Ivo Lille näitus avati oktoobri lõpus Münchenis. Üle-eelmine väljapanek lõppes pisut enam kui kuu tagasi Londonis. Tema töid saab vaadata ka praegusel klaasikunsti ühisnäitusel Peterburis, kevadel avatakse aga kolme Balti riigi nimekaimate klaasikunstnike – igast riigist üks – loomingu ühine väljapanek Moskvas.

28 teost

• E-kunstisalongis (Raekoja plats 20) saab vaadata klaasikunstinäitust objektidest ja väikestest skulptuuridest, mille autoriks on nõmmelane Ivo Lill.

• Väljapanekus on 28 teost.

• Kõik näitusetööd on müügis, näiteks «Vikerkaar» maksab 2395, «Lugu» 795 (broneeritud) ja «Lehvikkuul» 275 eurot.

http://www.tartupostimees.ee/1033390/kunstnik-tootleb-klaasi-jumaliku-sademega