Rubriigiarhiiv: Uudised

2023 Maret Sarapu VABA JA HOITUD

Teisipäeval, 7. veebruaril kell 18 toimub Draakoni galeriis Maret Sarapu isikunäituse „Vaba ja hoitud” avamine. Näitus jääb avatuks 4. märtsini.

Maret Sarapu seitsmes isikunäitus tegeleb küsimusega, kuidas olla vaba ja hoitud.

Läbi viie töö kaardistab autor argirituaale ja sümboleid, tegevusi ja lugusid, mis tagavad igapäevaelus meie mõttevärskuse, emotsionaalse heaolu ja turvatunde. Ehk siis – tugipunkte, mis aitavad meil oma elu mõtestada, kriise ennetada ja argipäevas jõudu leida.

Näituse ideeline kese on ühtaegu poeetiline ja praktiline – ühelt poolt võimaldab see külastajal poetiseerida ka iseenese argipäeva ja hakata teadlikult ja mänguliselt kaardistama tegevusi, sündmusi, mõtteid, mis tuge ja jõudu annavad. Teisalt on seesugusel poetiseerimisel ka läbinisti praktiline väärtus – oma argirutiinide mõtestamine ja korrastamine maandab ja mängib olulist rolli meie igapäevase emotsionaalse heaolu saavutamisel ja elurõõmu säilitamisel.
Näitusel on eksponeeritud installatsioonid ja objektid: loodusmotiividega seinapannood, mosaiik “nahad”, klaasist “hingetõmbed”, ja jaapani aeda meenutavad liivakastid seinal ja ruumis. Näitust täiendab postkaardikomplekt, mis kutsub külastajat üles avastama oma argipäeva ja sisemaastikke loovkirjutamise ülesannete kaudu.

Näituse raames toimub Draakoni galeriis kolm temaatilist loovkirjutamise töötuba, mida juhendab Berit Kaschan. Eelregistreerimisega töötoad toimuvad kolmel järjestikusel teisipäeval – 13.02, 21.02. ja 28.02. kell 18.00–20.00. Palume huvilistel osalemissoovist teada anda hiljemalt töötoale eelneval pühapäeval emailiaadressil kaisamaasik [at] gmail [dot] com ning sularahas kaasa võtta 10-eurone osalustasu. Gruppi mahub kuni 10 inimest.

Kuraatorid: Kaisa Maasik ja Berit Kaschan
Graafiline disain: Pamela Sume

Täname: Karel Koplimets, Maarin Ektermann ja proloogkool, Sven Sapelson, Tiina Sarapu, Kairi Orgusaar, Kaie Vakepea.

Maret Sarapu (1978) on Tallinnas tegutsev kunstnik. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia klaasikunsti eriala (BA, 2002, MA, 2005) ning täiendanud end erialastel kursustel ning residentuurides Eestis ja välismaal. Oma loomingus juhindub Sarapu suuresti argielust, kasutades seejuures loodusmotiive ja kordust. Viimasel ajal pöördub ta mõtte ja vormi otsingutes automaatkirjutamise ja teadvuse voo kuulamise poole. Eesmärgiks on sageli vaimne heaolu, otsides koostööd mõistuse ja tunnete vahel. Vahelduv protsess (mõtlemine, kirjutamine, töö stuudios) ja koostöö materjaliga juhivad tulemuseni, mis annab nii kunstnikule kui vaatajale võimaluse järelduste ja üldistuste loomiseks.

Näitust toetavad Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital ja Liviko AS.

Lisainfo:
Draakoni galerii
Tel: +372 56 451 591
+372 52 85 324
+372 6 276 777
E-post: galerii [at] eaa [dot] ee
Pikk 18, 10133 Tallinn
http://www.eaa.ee/draakon
E–R 11.00–18.00
L 11.00–17.00

2023 Malle Karik-Hallimäe ja Eili Soon. KUMAB

Raplamaa Kaasaegse Kunsti Keskuses, (Tallinna mnt.3b, Rapla, Espaki maja 3. korrusel) avatakse reedel, 3.veebruaril kell 18.00 Eesti Klaasikunstnike Ühenduse liikmete Eili Soone ja Malle Karik-Hallimäe näitus „Kumab“.

Näituse kohta ütlevad kunstnikud, et „Leiame sisemist kindlust jäädes iseenda poolt loodud uude värvilistest klaasidest koosnevasse, sügavasse ja peegelduvasse maailma. Siin on rahu ning samas ka natuke põnevat ärevustunnet, mis paneb meid sügaval sisimas rõõmu tundma, aga samas ka uusi väljakutseid leidma. Näituse vaataja kogeb uusi vorme ja mustreid, valguse ja varju kooskõla, klaasi sisse vaatamise sügavust ning kelmikat helki säravalt klaaspinnalt.“

Eili Soon (s. 1983) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia klaasikunsti eriala bakalaureuseõppe ning kunsti- ja kunstiajaloo õpetaja magistriõppe. Alates 2010. aastast töötab ta Olustvere mõisa klaasi- ja keraamikastuudios. Eili Soon on üks vähestest klaasikunstnikest Eestis, kellel on üle 13-aastane klaasipuhumise kogemus.

Malle Karik-Hallimäe (s. 1959) on lõpetanud 1985. aastal tollase Eesti Riikliku Kunstiinstituudi (ERKI) klaasikunsti erialal ja tegeleb sellest ajast vabakutselise klaasikunstnikuna. Ta on osalenud näitustel alates 1988. aastast. Tema loomingusse kuulub nii tarbeesemeid kui ka väikesemõõtmelisi dekoratiivvorme ja skulptuure. Tööde valmistamiseks kasutab ta kuum- ja külmtöötlustehnikaid. Kuumtöötlustehnikas tööd on viimastel aastatel valminud Olustvere Klaasikojas.

Täname: Raplamaa Kaasegse Kunsti Keskus, Eesti Kultuurkapital, Kairi Orgusaar, Riin Pallon, Kati Kersna, Aivar Jalandi, Marcus Pertel.

Näitus on avatud
T-P 15.00-18.00 03. veebruar – 26. veebruar 2023
Raplamaa Kaasaegse Kunsti Keskuses, Tallinna mnt. 3b, Rapla

raplakunst.eu

Fotod näitusest  (Mati Hiis):

https://www.facebook.com/photo/?fbid=712801640509508&set=pcb.712804143842591

2022 Piret Uibotalu MURTUD SÜDAMETE ALLEE

Piret Uibotalu “Murtud südamete allee” Metropol galerii´s

Näitus on avatud. Supertore seltskond, üliäge koostöö, soojad südamed õnnitlusi jagamas, esimene klaasist kunstiteos Metropoli ajaloos. Erilised tänud Triinule ja Tuutule.  

Näitust saab vaadata 20.11 kuni 18.12.22 Galeriis Metropol, Vana Kalamaja 46. Näituste külastamiseks helistage uksekella või veelgi kindlam, andke oma tulekust eelnevalt teada telefonidel 5217649 või 53750662 või saatke sõnum sotsiaalmeedias. Rohkem infot ja pilte saab lugeda/näha galerii kodulehelt.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100085089745750

Fotod Tanel Meos.

 

Tänavusel rahutult pimedal, müriseval ja samas tavapäraselt jõulutallitaval hilissügisel leidub Tallinna linnas ka selline koht, kus lihtsalt tasa olla. 

Metropoli 6 m2 suurusest galeriiruumist leiab seekord omamoodi hingelise kardiogrammi, mille kõverad näitavad nii klaasise kuju võtnud nukrust kui lootust.

Kunstnik tutvustab oma installatsiooni:

See töö sündis vajadusest väljendada tunnet, mis on kogunenud minusse mõne aasta jooksul. 

Looduse laastamine, koroona, suletus, sõda – kõige eelnevaga kaasnev valu, kurbus, maailma muutumine mitte mustvalgeks, vaid punasekirjuks. Elu on muutunud hapraks ja õrnaks – iga hetk võib ta puruneda kildudeks meist, tavalistest inimestest sõltumata. 

Nii palju murtud südameid meie ümber. Noored, vanad, tuntud ja tundmatud, lähedased ja kauged. Nii palju, et neist võiks saada kõrged, pikad, lõpmatud alleed – murtud südamete alleed. Nad võrsuvad muutunud maailma mustast pinnasest, suunduvad kõrgusse ja vohavad, paljunevad moonduvad. Sissepoole vaadates selgub sinu südame seisund.

Ja järgmisel suvel meenutavad seda valu taas aedades kaarduvad valgete ja roosade lõhkiste südamete või emasüdamete või murtudsüdamete puhmad.

Piret Uibotalu (s. 1968) on õppinud klaasikunsti, skulptuuri ja kunstipedagoogikat. Ta loob eri materjalidest kunstiteoseid, mis on ajendatud lootusest ja lootusetusest elus eneses. Teemadeks ilu ja ime ootus, mängulisus, põhjatud peegeldused, mõtlemapanevad meeleseisundid, uus vaatenurk lihtsatele asjadele. 

Materjalid kingib loodus, maaelu keskkond, leidlik meel. Taaskasutus on tema jaoks väga olulisel kohal, samuti liikumine. Vaade kaugelt, samas lähedalt ning kindlasti sisemusest.

Piret kuulub Eesti Kujurite Ühendusse ja Eesti Klaasikunstnike Ühendusse ning on aktiivne kunstiõpetaja.

Galerii Metropol asub aadressil Vana-Kalamaja 46, Tallinn.

Avamise järgselt näituste külastamiseks helistage uksekella või veelgi kindlam, andke oma tulekust

eelnevalt teada telefonidel 5217649 või 53750662 või saatke sõnum sotsiaalmeedias.

Juhime tähelepanu, et Vana-Kalamaja tänaval käivad suuremahulised kaevetööd,

kuid näituseni on siiski võimalik jõuda.

Olete teretulnud!

Lisainfo:

Piret Uibotalu piret [dot] uibotalu [at] jarvakandikool [dot] ee, telefon 53957720 

Kaarel Kütas kaarel [dot] kytas [at] gmail [dot] com või Triinu Jürves trjyrves [at] gmail [dot] com

FB→ Metropol galerii

IG → metropolkapp

2022 Riho Hütt NAGU TAEVAS – NÕNDA KA MAA PEAL

Riho Hütt
NAGU TAEVAS – NÕNDA KA MAA PEAL
Rakvere Galeriis
15. november – 10. detsember 2022

Suursugune ja eksklusiivne klaasinäitus Rakvere Galeriis
NAGU MAA PEAL – NÕNDA KA TAEVAS
15. november – 10. detsember 2022
Näituse avamine – T 15.nov õhtul kell 5 pimedas!
Pühendatud galerii 25. sünnipäevale
p.s autor Riho Hütt saab järgmisel päeval 65
p.p.s lilli ja pärgi palun mitte tuua,
puuviljad ja joovastavad joogid on teretulnud

2022 Tunnustatud klaasikunstnik 2020/2021 on Kati Kerstna!

Juba kümnendat korda andis Eesti Klaasikunstnike Ühendus välja aunimetust “Tunnustatud klaasikunstnik”. Tunnustust jagatakse üle kahe aasta keskendudes laureaadi selgitamisel tema loomingule ja erialasele tegevusele just viimastel aastatel. Keerukatele koroona-aastatele 2020 ja 2021 tagasi vaadates valis Eesti Klaasikunstnike Ühendus aunimetuse nominentideks Merle Kannuse, Kati Kerstna ja Rait Präätsa.

Võitja kuulutati välja kolme nominendi ühisnäituse “Empiiria” avamisel 2. novembril Okapi galeriis. Tunnustuse pälvis Kati Kerstna. “Laureaadiks osutunud Kati Kerstna looming on mõjus ja afektiivne. Tema sotsiaalselt tundlikud tööd tõstatavad mitmeid olulisi tänapäevaseid teemasid, näiteks haakub tema viimaste aastate looming meie ühiskonda painava keskkonnakriisiga. Viimasel ajal on ta tegelenud süsteemselt käe/peopesa-motiiviga, mis on üks leidlik kujund, sest see on avatud korraga vastandlikele lugemisviisidele. Kerstna käed viitavad üheltpoolt hoidmisele, hellitamisele (a la ema soojad käed, või loodushoid), aga teisipidi on need rabedad, kohmakad, saamatud, üleelusuuruses käed. Nagu ka meie inimkonnana oleme küll teadlikud nt liikide hävimisest, kuid siiski saamatud looduslikku mitmekesisust säilitama. Kerstna kombineerib oskuslikult klaasi, valgust, heli ja teisi materjale. Lisaks on erakordselt tänuväärne Kerstna töö näituste korraldaja ja kuraatorina, klaasikunsti populariseerijana”, kirjeldab žüriiliige Karin Vicente.

Tunnustatud klaasikunstnik saab enda hoida rändauhinna, klaasiettevõtted Klaasissepa OÜ ja Aindhooven OÜ annavad omalt poolt laureaadile erialaseks tegevuseks hoogu kinkekaartidega. Žüriisse kuulusid sel korral Karin Vicente (kunstiteadlane, Adamson-Ericu muuseumi programmijuht-kuraator), Anneli Porri (kunstiteadlane, kunstikriitik, pedagoog), Elo Liiv (skulptor, installatsioonikunstnik, pedagoog), Tiina Sarapu (klaasikunstnik) ja Urmas Puhkan (keraamik, Eesti Kunstiakadeemia professor).
2022. aasta on ÜRO poolt kuulutatud rahvusvaheliseks klaasiaastaks. Sellel pika ajalooga materjalil on asendamatu roll paljudes valdkondades (tehnoloogia, majandus, keskkond, kultuur, meditsiin jne). Eesti Klaasikunstnike Ühenduse sündmused on pühendatud rahvusvahelisele klaasiaastale.Lisainfo:

Fotod näituse avamisest (Temuri Hvingija)

Pressiteate koostas Tiina Sarapu
www.okapi.ee

2022 Empiiria

Tunnustutatud klaasikunstnik 2020-2021 / Nominentide näitus
Kati Kerstna, Merle Kannus, Rait Prääts
2.11.–19.11.2022
OKAPI galerii

Juba kümnendat korda annab Eesti Klaasikunstnike Ühendus välja aunimetust “Tunnustatud klaasikunstnik”. Tunnustust jagatakse üle kahe aasta keskendudes laureaadi selgitamisel tema loomingule ja erialasele tegevusele just viimastel aastatel. Keerukatele koroona-aastatele 2020 ja 2021 tagasi vaadates valis Eesti Klaasikunstnike Ühendus aunimetuse nominentideks Merle Kannuse, Kati Kerstna ja Rait Präätsa.

Auhind antakse üle Okapi galeriis 2. novembril kl 18.00, kus sel puhul avatakse kolme nominendi ühisnäitus ¨empiiria¨. Näituse rahvusvahelises kunstielus aktiivsete autorite kodumail olevatest teostest pani kokku Maarja Mäemets, kelle sõnul: “Kati Kerstnat, Merle Kannust ja Rait Präätsa ühendab neile omane empiiriline inimese ja tema loodud süsteemide vaatlus, mis eri moel kunstnike teostesse kandub ja materjalis vormub. Läbi isiklike teraste uurimuste saavad klaasis ainest kihistunud narratiivid, kus teiste seas märksõnadeks satiir, konflikt, taipamine”.

Tunnustatud klaasikunstniku 2020-2021 valib välja žürii koosseisus Elo Liiv (skulptor, installatsioonikunstnik, pedagoog), Anneli Porri (kunstiteadlane, kunstikriitik, pedagoog), Karin Vicente (kunstiteadlane, Adamson-Ericu muuseumi programmijuht-kuraator), Tiina Sarapu (klaasikunstnik) ja Urmas Puhkan (keraamik, Eesti Kunstiakadeemia professor).

2022. aasta on ÜRO poolt kuulutatud rahvusvaheliseks klaasiaastaks. Sellel pika ajalooga materjalil on asendamatu roll paljudes valdkondades (tehnoloogia, majandus, keskkond, kultuur, meditsiin jne). Eesti Klaasikunstnike Ühenduse sündmused on pühendatud rahvusvahelisele klaasiaastale.

Täname toetajaid:
Klaasissepa OÜ
Aindhooven OÜ
Anora Estonia AS

Foto: Mati Hiis

2022 MELTING BORDERS: Balti klaasikunstnikud Euroopa Klaasifestivalil Poolas

European Glass Festival esitleb:
Sulavad piirid / Melting Borders.
Kaasaegne Baltimaade klaasikunst Poolas.

Wroclawis ja teistes Poola linnades juba kaheksandat korda aset leidev Euroopa Klaasifestival keskendub oma tänavuses programmis Baltimaadele. Osalevad nii kogenud kui noored autorid Eestist, Lätist ja Leedust; festivali korraldajad loodavad heita valgust Balti klaasi-skeene värskematele arengutele.

Näituse idee aluseks on sulamine kui mitmetimõistetav metafoor: see võib tähistada nii klaasi füüsilist sulamist kui mõtteliste piiride hägustumist; aine üleminekut ühest olekust teise, aga ka piire ületavat koostööd, koosolemist ja õlatunnet, mida praegusel hetkel eriti vajame.

Festival peaväljapanek avaneb traditsiooniliselt Wroclawi keskraudteejaama Koosolekute Saalis 17. oktoobril 2022 ning osa sellest Legnica Kunstigaleriis 18.oktoobril. Festivali satelliitnäitused leiavad aset Wroclawi ja Krosno galeriides algusega 17-20. oktoober. Näitused jäävad avatuks 27. novembrini.

Osalevad:
Eesti – Sofi Aršas, Aleksandra Ehrensvärd, Piret Ellamaa, Erki Kannus, Merle Kannus, Kati Kerstna, Eve Koha, Eeva Käsper, Kairi Orgusaar, Rait Prääts, Tiina Sarapu, Eili Soon
Läti – Inguna Audere, Ieva Birģele, Baiba Dzenīte, Inita Ēmane, Dainis Gudovskis, Bārbala Gulbe, Marta Ģibiete, Anda Munkevica, Artis Nīmanis, Ramona Pēkšēna, Anna Varnase, Ernests Vītiņš
Leedu – Rasa Grybaitė, Valmantas Gutauskas, Domas Ignatavičius, Remigijus Kriukas, Rūta Lipaitė, Eglė Pilkauskaitė, Irina Peleckienė, Julija Pociūtė, Artūras Rimkevičius, Indrė Stulgaitė, Dalia Truskaitė, Valda Verikaitė

Kuraatorid:
Anita Bialic, Marta Ģibiete, Bārbala Gulbe, Merle Kannus, Kati Kerstna, Julija Pociūtė, Dalia Truskaitė.

FESTIVALI KAVA:
http://www.europeanglassfestival.com/pl/node/46

EGF peanäitus “SULAVAD PIIRID” / “MELTING BORDERS” / 17.10.2022 – 27.11.2022 / Wrocławi Keskraudteejaam – Wrocław Dworzec Główny – Sala Sesyjna – ul. Piłsudskiego 105
Avamine 17.10.2022 kell 17.00
Legnica – 18.10.2022 – 27.11.2022 – Galeria Sztuki w Legnicy – Plac Katedralny 1
Avamine 18.10.2022 kell 17.00

DEBÜTANTIDE NÄITUSED
„Morph” / Aleksandra Ehrensvärd / 17.10. 2022–27.11. 2022 / Galeria BB Wrocław, ul. Jatki 3-6
Avamine:17.10.2022, 20.00

“Disruptive Coloration /  Eglė Pilkauskaitė / 17.10.2022–12.11.2022 / Galeria Arttrakt, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
Avamine: 19.10.2022, 19.00

PERSONAALNÄITUSED
„Venus Dream” / Baiba Dzenīte / 17.10. 2022–03.11.2022 / Galeria Vivid, Pl. Kościuszki 4
Avamine: 17.10.2022, 19.00

„Values 1&2” / Kati Kerstna  / 17.10. 2022–20.11, 2022 / Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta, ul. Traugutta 19/21
Avamine: 19.10.2022, 12.00
„Flower Power Makes you…” / Marta Ģibiete / 17.10.2022–27. 11. 2022 / Fundacja Krupa Gallery, ul. Wszystkich Świetych 37
Avamine: 19.10.2022, 20.00

„TO” / Dalia Truskaitė / 17.10. 2022–27.11 .2022 / Fundacja Krupa Gallery, ul. Wszystkich Świętych 37 
Avamine: 19.10.2022, 20.00
„The Black Horses” / Anda Munkevica / 17.10. 2022–15.01.2023 / Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, ul. Blich 2 
Avamine: 20.10.2022, 17.00

”Lithuanian stained glass in architecture. Konstantinas Šatūnas, Algirdas Dovydėnas” / 17.10. 2022–27.11. 2022 / Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta
we Wrocławiu, ul. Traugutta 19/21
Avamine: 19.10.2022, 14.00

VIDEOPROGRAMM
“Stories of Baltic Glass Artists” – intervjuud kunstnikega / 17.10.2022 – 12.11.2022 / TYC ART Brama Przejściowa, ul. Ruska 46C
Kohtumine kunstnikega: 19.10.2022, 19.30

SEMINAR
“Baltic Glass in Modern Art” / 19.10. 2022, 10.00–16.00 /  Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności, Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta, ul. Traugutta 19/21

SATELLIITNÄITUSED
WROCŁAW
„Projekt 4.0” / Kazimierz Pawlak /  40 years of didactic and artistic work/ 08.10.2022–30.10.2022 / Galeria Geppart, ul. Księcia Witolda 68

„Approaching Glass vol 2” / collective exhibition of the Glass Artists’ Union / 17.10.2022–27.11.2022 / Browar Mieszczański, ul. Hubska 44-48
Grzegorz Bibro / Marta Brydziak (PL/Belgia)/ Natalia Dzidowska / Katarzyna Gemborys / Małgorzata Dajewska / Ricardo Hoineff (CZ)/ Andrzej Kałucki / Natalia Komorowska / Jarosław Kozioł / Aleksandra Kujawska / Magda Kuźniarz / Joanna Muzyka / Katarzyna Pilic / Marzena Wilk
Avamine: 18.10.2022, 20.00

KRAKÓW
“Hot Green”/ Marta Wojciechowska / 17.10.2022 – 27.11.2022 / Galeria BB Kraków, ul. Garbarska 24
Finissage: 27.11.2022
ICON of underappreciated design. Maria Słaboń – crystal glass. / 16.09. 2022– 12.11.2022 / Galeria Biała MOK Zawiercie, ul. Piastowska 1

“Autopsy” / Patrycja Dubiel / 27.10.2022 – 30.12.2022 / Galeria Stara Łaźnia w Zawierciu 
Avamine: 27.10.2022, 17.30

Info:
https://www.facebook.com/EuropeanGlassFestival/
https://www.facebook.com/BalticGlassArt/
http://www.europeanglassfestival.com

Festivali toetajad ja partnerid:
Baltic Culture Fund
Eesti Klaasikunstnike Ühendus – www.klaasikunst.ee
Galeria BB – www.galeriabb.com
Fundacja “Fly with Art” – www.flywithart.com
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu – www.asp.wroc.pl
Związek Polskich Artystów Plastyków – Okręg Wrocławski – www.zpap.wroclaw.pl
Polskie Koleje Państwowe S.A. – www.pkp.pl
Galeria Sztuki w Legnicy – www.galeria.legnica.eu
Galeria Arttrakt – www.arttrakt.pl
Fundacja Krupa Gallery – krupagallery.pl
Galeria TYC ART – www.tycartglass.com
Vivid Gallery – www.vividgallery.pl
Centrum Dziedzictwa Szkła – miastoszkla.pl

2022 Maarja Mäemets SABOTÖÖR

27. septembril avati Tartu Jakobi galeriis Maarja Mäemetsa isikunäitus ¨_sabotöör / _saboteur¨. Näitus jääb avatuks 21. oktoobrini.

Näituse fookuses on kunstniku sisemine varjatud vastutegutseja, sihilik nurjaja, kes kritiseerib, materdab ja mõistab kohut. See kaval sisekõne, mis õõnestab jalgealust ja halvimal juhul hoiab unistamast ja elu täiel rinnal nautimast.

Oskuslikult üles seatud peened tundlikud lõksud vajavad ujujameisterlikkust. Läbi suuremate ja väiksemate takistuste, ummikutesse jooksmiste, korduste ja selgushetkede toimub katkematu liikumine. Sihiks lootus teisele poole välja jõuda.

Aitäh Eili Soon, Kaie Vakepea, Andra Jõgis, Piret Rätsep, Johanna Tamm, Rait Lõhmus.

2022 Birgit Pählapuu KÄRBESTE MÄSS

23.09.2022 HOP Galeriis

Kärbse sümboolika on pigem kurjakuulutav, kuid sellest hoolimata või just selle tõttu on ta muusaks ka paljudele kirjanikele: vaenu ja verejanu või tüütuse ja vastikuse sümbolina, sümpaatse vestluskaaslasena või kõikenägeva silmana seinal. Pählapuu puhul tähistab kärbes mässu kõige ja kõigi vastu, kuid ka üleskutset teineteise mõistmiseks.

Soojaga tulevad kärbsed välja. Kas see meeldib meile? Ei! Me hakkame nende vastu mässama, hakkame nendega võitlema, sest nad ei meeldi meile. Nad porisevad! Nad maanduvad meie toidu peale! Nad roojavad igale poole! Nad on parasiidid! Nad tuleb hävitada! Kuid kas alati peab kõige vastu mässama? Mis tunne oleks endal, kui iga päev peaksid elama teadmisega, et keegi võib su lihtsalt piitsaga maha lüüa? Provokatsiooni ja mässu temaatikaga tegelev seeria kasutab unest ärganud kärbse kujundit tõstatades küsimuse, kas saaksime kellegi hävitamise asemel ehk rahulikult koos eksisteerida?

Kuigi Pählapuu on eelkõige klaasikunstnik, on tema looming tihedalt läbi põimunud fotograafia ja installatsiooniga. Ka installatiivne “Kärbeste Mäss” koosneb leekpõleti- ja neoontehnikas valminud tiivulistest, kes on asetatud fototaustale, valgele akrüülile. Galerii erinevatele pindadele paigutatuna tekitavad nad kahtlemata pealevalguva ja ahistava tunde: kärbsed on tõusnud üles inimkonna kiuslikkuse vastu, nii et mäss on muutunud kahesuunaliseks. Samas sümboliseerib nende piimjas või läbipaistev toon rahu, kuigi ka valge värv võib alati muutuda. Nii jäetaksegi vaatajale vabad käed hoopis teiste tõlgenduste ja tähenduste nägemiseks, mis ei ole rangelt raamistatud. Igal juhul ärgitab autor vaatama kaugemale enda ninaesisest, arvestama teistega ja väljuma oma isiklikust mugavusstsoonist.

“Kärbeste Mässu” üksikuid töid on varem esitletud muuhulgas nii grupinäitusel Georgias kui ArtVilniuse kunstimessil, kuid mässu teema on Pählapuud inspireerinud varemgi: seerias “Minu Vaikiv Protest” väljendas ta neoonklaasi ja fotomontaaži kombinatsioonis inimloomuse sisemist ja vägivallatut vastuhakku, mõttejõudu, mis võib olla võimsam kui protestimarss tänaval.

Birgit Pählapuu (1981) on omandanud nii magistri- (2016) kui bakalaureusekraadi (2010) Eesti Kunstiakadeemias klaasikunsti erialal, lisaks täiendanud end Praha Kunstide, Arhitektuuri ja Disaini Akadeemias (2008) ning omandanud bakalaureusekraadi (2002) ka Estonian Business School’is rahvusvahelise ärijuhtimise erialal. Ta on osalenud leekpõletuse meistriklassides ning videograafia, liivsöövituse ja vitraažakende kursustel nii Eestis, Soomes kui Itaalias. Kodu- ja välismaistel näitustel on Pählapuu osalenud alates 2008. aastast, sealjuures ise näituseid korraldanud alates 2017. aastast. 2007. aastal pälvis ta Maks Roosma nimelise loomingulise stipendiumi ja alates 2010. aastast kuulub Eesti Klaasikunstnike Ühendusse. Lisaks oma isiklikule kunstnikukarjäärile on Pählapuu Okapi Galerii üks asutajatest ja eestvedajatest panustades seeläbi ka oma kolleegide loomingu edendamisse ja arendamisse.

2022 Kai Kiudsoo-Värv VIIVUD A-galeriis

Ivar Kaasik / Jacqueline Yajing Yao / Kai Kiudsoo-Värv / Yao Tan
A-Galerii AKENDEL
31.08.22-29.10.22

Kolmapäeval, 31. augustil kell 18:00 avasid A-Galerii akendel oma näitused neli eriilmelist kunstnikku: eesti kunstnikud Ivar Kaasik ja Kai Kiudsoo-Värv, prantsuse kunstnik Yao Tan ning hiina kunstnik Jacqueline Yaing Yao.
Näituseid on võimalik akendele uudistama tulla kuni 29. oktoobrini.

Ivar Kaasik
ELU JA SURM. LÕPP JA ALGUS
Kunstnik on kasutanud oma ehete loomisel taaskasutatavaid materjale, andnud seega juba olemasolevale mateeriale uue elu ja mõtte. Osa ehete loomiseks vajaläinud materjalidest on ürgses looduses loomulikul teel taastuvad, end ise uuesti luues, ikka jälle ja lõputult. Kuni inimene sellele ise piiri tõmbab, elu lõpetab. Et siis jälle ja uuesti alustada.

Jacqueline Yajing Yao
RUUM
Näitus avastab igaühe oma maailma – ruumi, kus ta saab iseendaks. See on nii vaimne kui ka väärtuslik. Mõned avavad enda jagamiseks oma maailma, teised on aga kaitsvamad. Tema tööd saavad inspiratsiooni eraldatusest. Kohast, kus lõõgastumine ja hingamine võivad viia sügavama ühenduseni iseendaga. „Ruum“ on kontseptuaalne mõiste. See on üldmõiste, mille tähendust saab tõlgendada mitut moodi. Oma näitusel loob ta ruumi kõigile, et saaks lõõgastuda, hingata … või luua ühendusi ja ette kujutada.

Kai Kiudsoo-Värv
VIIVUD
Näitus keskendub mälupiltide värvipassidele, mis leitud telefoni lapates. Põdrakanepi lilla viirg mürkrohelise aasa servas, sinepikollane taevarand türkiissinise mere kohal, herneroheline mikrobuss möödumas tibukollasest majast, potisinisel laual lumivalged ja leekivpunased nõud… Mis jääb meelde eluhetkedest? Värvid, lõhnad, maitsed, kandmas endas kogetud emotsioone. Osa mälupiltide värvipassidest on saanud eheteks kullassepp Indrek Iikkoneni abiga, teised autori käe läbi. Osad ootavad alles eheteks saamist.

Yao Tan
XY
Näitus on vaevu hoomatavat ebamäärasusest (infra-mince’ist) naiste ja meeste vahel. Yao töö põhineb keha ja selle kujutamise mitmetähenduslikul tajumisel. Inspiratsioon pärineb kehalistest allikatest – haavatavusest, mutatsioonidest, duaalsusest ja vormilisest metamorfoosist. Tema ehted on justkui kimäärid, kombatavad ja tundlikud olendid, ning esitavad küsimusi meie suhete kohta lihalike ihadega. Selles kollektsioonis otsib ta võimalusi tõlgendada erootikaga seotud probleeme peenetundeliselt ja poeetiliselt, kuid ka iroonilisel ja vahetevahel vägivaldsel viisil.

Loe kunstnikest ja näitustest lähemalt meie kodulehel: https://agalerii.ee/kaasik-yao-varv-tan/