2014 2D → Pärnus

Anda Munkevica

Anda Munkevica

Pärnus, Uue Kunsti Muuseumis avati 6.septembril rahvusvaheline klaasikunsti näitus 2D →.

Osaleb 38 klaasikunstnikku Leedust, Lätist, Eestist, Soomest, Rootsist, Norrast, Taanist ja Islandilt. Mais oli näitus väljas Vilniuses, augustis Jurbarkas (Leedu), 6.septembrist kuni 16.oktoobrini on näitus avatud Pärnus ning novembrikuus Riias. 

2D→ on Baltimaade ja Põhjala (Soome, Rootsi, Norra, Taani, Islandi) klaasikunstnike ühine väljanäitus, kus õrnas materjalis kõlavad jõulised sõnumid lootusest hoida meie maailma purunemast kildudeks. Väljapanek Pärnus on Põhja-Euroopa loojate teistkordne katse võita toetust neilt, kes kas poliitilisel või majanduslikul tasandil saavad mõjutada humaanset ja rahumeelset arengut homsesse.
Esimene näitus ”2D → ” toimus 2012.aastal, siis osales 32 kunstnikku Leedust, Lätist, Eestist, Soomest ja Rootsist. Töid eksponeeriti tookord Vilniuses ja Klaipedas. Tänavu osaleb 38 klaasikunstnikku Leedust, Lätist, Eestist, Soomest, Rootsist, Norrast, Taanist ja Islandilt ning näitus leiab aset Pärnus. Projekti laiendamiseks pani seljad kokku rahvusvaheline meeskond, kuraatoriteks Dalia Truskaitë (peakorraldaja Leedust), Kati Kerstna (Eesti), Barbala Swans (Läti) ja Päivi Kekäläinen (Soome).
Ka tänavuse näituse ideeks on esitleda kahemõõtmelise lehtklaasi võimalusi, jätkuks ja edasiarenduseks Vilniuse klaasikoolkonna traditsioonidele. Anda lehtklaasile nö. uus elu, leida ja eksponeerida selle erinevaid muutusi ruumis, luues nii kahemõõtmelisi kui kolmemõõtmelisi objekte. Näitusel on esindatud kõikvõimalikud kuum- ja külmtöötlustehnikad, tööde ampluaa ulatub traditsioonilisest vitraaþist kuni audiovisuaalse installatsioonini.

Näitusel osalevad:
Taani: Maria Bang Esperssen, Karin Morch, Maria Koschenkova
Soome: Riikka Latva-Somppi, Vesa Varrela, Outi Turpeinen, Liisa Ikävalko, Pirjo Kivimäki-Krouvila, Päivi Kekäläinen
Island: Sigrun Einarsdóttir, Olla Einars
Läti: Inguna Audere, Anda Munkevica, Aija Klintsone, Marta Gibiete, Ramona Peksena, Dainis Gudovskis, Inita Emane, Barbala Gulbe
Leedu: Edita Utariene, Rasa Grybaite, Algirdas Dovydenas, Ieva Paltanavichiute, Neringa Vasiliauskaite, Eimutis Markunas, Sigita Grabliauskaite, Lina Nenartonyte, Dalia Truskaite
Norra: Ingrid Nord
Rootsi: Lotta Söder
Eesti: Kati Kerstna, Kai Kiudsoo-Värv, Kairi Orgusaar, Rait Prääts, Ivo Lill, Maret Sarapu, Tiina Sarapu

Näituse avamisel andis Eesti Klaasikunstnike Ühendus kuuendat korda välja auhinna „Tunnustatud eesti klaasikunstnik”, millega pärjatakse kutselisi klaasikunstnikke kõrgetasemelise tegevuse eest.
Käesoleva aasta aunimetuse laureaadiks ja rändauhinna omanikus sai klaasikunstnik IVO LILL!