2023 Kristjan Raua preemia pälvis Tiina Sarapu!

Selgunud on Kristjan Raua nimelise preemia 2023 laureaadid.

Preemiad suurusega 2800 eurot ja Enn Johannese kujundatud ning Margus Kadariku teostatud medalid antakse laureaatidele üle pidulikul tseremoonial Tallinna Raekojas pühapäeval, 22. oktoobril 2023 kell 17.00.
Kristjan Raua nimeline aastapreemia on vanim kunstipreemia Eestis – preemiat annavad juba 50 aastat – ehk alates 1973. aastast – ühiselt välja Eesti Kunstnike Liit ja Tallinna Linnavalitsus.
Tallinna Linnavolikogu esimehe Maris Silla sõnul on kiiduväärt, et Kristjan Raua kunstipreemia on juba poole sajandi jooksul olnud väärikaks tunnustusteks suurepärastele kunstivaldkonna inimestele. Ta lisas, et on märkimisväärne, kui palju on sel aastal esitatud silmapaistvaid kandidaate, kelle seast valikut teha polnud kindlasti lihtne. „Kõik neli laureaati paistavad silma suure panusega Eesti kunstiajaloos ning on suurepärane, et saame neid niivõrd väärika preemiaga tunnustada,” lisas Sild.
Eesti Kunstnike Liidu president Elin Kard: „Sel aastal väärikat juubelit tähistava Kristjan Raua preemia nominendid ja laureaadid kuuluvad kaheldamatult eesti kunstnike ja kunstiteadlaste paremikku, nende looming ja tegevus on pälvinud laiema tunnustuse ja tähelepanu ning annab taas võimaluse rääkida pühendunud eesti kunstnikest, nende loometööst ja selle olulisusest.“
Kristjan Raua preemia omistatakse eelmise aasta jooksul valminud või esmakordselt avalikustatud loomingu, kunstiprojekti või -sündmuse eest kunstnikule, kunstiteadlasele või loomingulisele rühmale; erandina võidakse preemia määrata ka varem valminud teoste või elutöö eest.
2023. aastal esitati Tallinna Kultuuri- ja Spordiameti, Eesti Kunstnike Liidu volikogu liikmete, Eesti kunstiinstitutsioonide ja kultuuriväljaannete poolt preemia nominentideks 38 kunstnikku ja kunstiteadlast: Kaur Alttoa, Nele Ambos, Britta Benno, Sirja-Liisa Eelma, Merike Estna, Cloe Jancis, Heigo Jelle, Erkki Juhandi, Kristiina Kaasik, Kai Kaljo, Linda Kaljundi, Flo Kasearu, Mare Kelpman, Kati Kerstna, Kristi Kongi ja Krista Mölder, Raoul Kurvitz, Aime Kuulbusch-Mölder, Kai Lobjakas, Holger Loodus, Urmas Lüüs, Juhan Maiste, Raul Meel, Kaido Ole, Aet Ollisaar, Tõnis Saadoja, Tiina Sarapu, Indrek Sirkel, Taavi Suisalu, Anna Škodenko, Taavi Talve, Diana Tamane, Nele Tiidelepp, Kadri Toom, Ruudu Ulas, Anu Vahtra, Vergo Vernik, Marje Üksine.
Vastavalt preemia statuudile omistatakse Kunstnike Liidu volikogu liikmetest ja Tallinna linna esindajast koosneva žürii otsusel 2023. aasta Kristjan Raua nimelised preemiad:
Sirja-Liisa Eelma ‒ isiknäituste „Must peegel“ Draakoni galeriis ja „Peegelduste pealispind“ Tartu Kunstimajas ning näitustel „Korduvad mustrid“ ja „Värv kui idee“ osalemise eest.
Sirja-Liisa Eelma (1973) on kontseptuaalne maalikunstnik, kelle pildikeelt iseloomustavad visuaalselt minimalistlikud struktuurid. Tihti kasutab ta korduva kujundi aeglast muutumist, et mõtestada teemasid, nagu tähenduse puudumine, pausi füüsiline kogemus, vaikus ning nähtava ja nähtamatu piiritlemine. Sirja-Liisa Eelma on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia maalikunsti erialal (MA 1996), 2018. aastast jätkab õpinguid doktorantuuris. 2016. aastal tunnustati tema loomingut Konrad Mägi preemiaga. Eelma teoseid leidub nii erakogudes kui ka Eesti Kunstimuuseumi kogus. Tal on olnud arvukalt isiknäitusi ning ta on osalenud grupi- ja kuraatorinäitustel Eestis ja välismaal.
Juhan Maiste ‒ kogumiku „Eesti mõisad ja lossid. Aadlikultuuri seitse aastasada“ eest.
Juhan Maiste (1952) on pühendunud Eesti kultuuripärandi, eriti mõisaarhitektuuri, inventeerimisele, kaitsmisele ja väärtustamisele. Juhan Maiste on ka hindamatu õpetaja, kelle käe alt on võrsunud Eesti muinsuskaitsemaastikul suunda kujundav Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakond. Maiste on ka arvukate kunstiajaloo alaste raamatute ja artiklite autor ja on kunstiajaloolasena andnud mõõtmatu panuse Eesti kultuuripärandi uurimisse ja mõtestamisse. Aastatel 1993–2007 oli Maiste Eesti Kunstiakadeemia professor ning 2002–2007 samas muinsuskaitse ja restaureerimise teaduskonna dekaan. Ta on Eesti Kunstnike Liidu, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu ja Eesti Maastikuarhitektide Liidu liige.
Tiina Sarapu – isiknäituse „Must peegel“ Draakoni galeriis ja aktiivse loomingulise tegevuse eest 2022. aastal.
Tiina Sarapu (1971) on õppinud Eesti Kunstiakadeemia klaasikunsti osakonnas, mille lõpetas 1996. aastal magistrikraadiga. Aastatel 1996–2017 oli osakonna õppejõud ja 2003–2017 dotsent. Ta on pälvinud tunnustust rahvusvahelistel klaasikunsti konkurssidel ja tema teoseid on mitmete muuseumide ja erakogujate kollektsioonides. Talle on omistatud aunimetused „Tunnustatud klaasikunstnik 2004–2005” ja „2018–2019”, Kristjan Raua preemia 2007, Kultuurkapitali aastapreemia 2019 ja ta on kunstnikupalga saaja aastatel 2021–2023. Tiina Sarapu eelmise aasta loomingulisse pagasisse kuuluvad ühisnäitused „Tolm“ Tartu Kunstimajas, „Melting Borders“ Wroclawis, Poolas; „Coburg Prize for Contemporary Glass 2022”, European Museum of Modern Glass Saksamaal; „Värv – PUNANE 2.0“ Kohtla-Järve Põlevkivimuuseumi Valge saalis; „Mitte ainult hedonismist” BAM – Bubbles, Art and Music Festival, Sõltumatu Tantsu Lava; „Klaasimeistrid. Eesti klaasitööstuse ajalugu“ Ajaloomuuseumi Maarjamäe tallihoones Tallinnas.
Marje Üksine ‒ isiknäituste „Pilguheit minevikust tulevikku“ Toompea lossi kunstisaalis, „Kimbutab“ Rüki galeriis, „Siit ja sealt“ Luunja vallamaja galeriis ning aktiivse näitusetegevuse eest 2022. aastal.
Marje Üksine (1945) on lõpetanud 1970. aastal Eesti riikliku Kunstiinstituudi graafika erialal. Ta on osalenud paljudel rahvusvahelistel graafikanäitustel, sealhulgas Ljubljana, Krakovi, Firenze, Baden-Badeni, Maastrichti ja Varna graafikabiennaalidel. Kunstniku isiknäituseid on toimunud peale Eesti veel Soomes, Rootsis, USAs, Saksamaal, Venemaal ja Taanis. Üksine on alates 1974. aastast Eesti Kunstnike Liidu liige ja alates 2014. aastast liidu auliige. Üksine kuulub ka 1992. aastast Eesti Vabagraafikute Ühendusse ja 2012. aastast Eesti Akvarellis-tide Ühendusse. Lisaks isiknäitustele osales Üksine 2022. aastal ka näitustel Haus galeriis, Türi Kultuurikeskuses ja Tartu Kunstimuuseumis.
Preemia laureaatide hulgast leiab muljetavaldava nimekirja eesti kunstnikke ja kunstiteadlasi, kelle tegevus ja looming on pälvinud kunstimaailma tunnustuse ning on Eesti kunsti oluliseks osaks sarnaselt Raua enda pärandile.

Fotod:
Sirja-Liisa Eelma (Karel Koplimets)
Juhan Maiste (Remo Tõnismäe, ERR)
Tiina Sarapu (Hedi Jaansoo)
Marje Üksine (Riigikogu fotoarhiiv)