2021 Tiina Sarapu SALADUSTE TUBA ETDMi Trepigaleriis

Foto: Tiina Sarapu

30.01–11.04.2021
Eesti Tarbekunsti- ja Disaini Muuseum

Näitustesarja „Tuba“ kunstnikuks on käesoleval aastal kutsutud Tiina Sarapu. Sari sai alguse 2018. aastal eesmärgiga anda võimalus kaasaegsetel kunstnikel ja disaineritel suhestuda muuseumi kogudega, argikeskkonda ühel või teisel moel kujundanud esemelise materjaliga. Projekti käigus on kunstnikel loominguline võimalus tutvuda muuseumi kollektsiooni ja muuseumitöö eripäradega ning vormistada saadud impulsid näituseks muuseumi galeriis, mis on kohandatud selleks 19. sajandi elumaja toast.

Tiina Sarapu: „Muuseumi kutse mulle tohutult meeldis. Välja pakutud formaat ja teema käsitlemise võimalused haakusid suurepäraselt minu eelnenud projektidega. Mind huvitab ruum, huvitab keskkond, mind huvitab, et oleks vaba ruumi. Tunnen naudingut, kui saan jälgida, kuidas valgus ruumis ringi liigub. Ma vaimustun klaasist, kui satun vaatlema, milliseid ootamatuid ja samal ajal tegelikult ju täiesti seaduspäraseid maastikke klaas ja valgus üheskoos ruumis loovad.

Küsimustes esemete hoiustamise, pakkimise, saatmise ja vitriinidesse valimise kohta muuseumis nägin väga palju seoseid oma varasema loominguga, sestap esialgu proovisin neist nähtamatutest niitidest hoopiski vabaneda. Niisiis, esialgu ei otsinud ma midagi. Kui üldse, siis ehk iseennast. Tahtsin teada, mida ma leian.

Tutvumist muuseumikogudega võib võrrelda surfamisega oma alateadvuses. Kammides läbi tohutut hulka visuaalset materjali, hakkasin terasemalt jälgima oma tundeid, mõtteid ja korduvaid mustreid. Leidsin end ikka ja jälle pikemalt peatumas tööde juures, milles heiastus midagi sooja lapsepõlvest, kus oli tuttavat ja omast. Leidsin sedagi, mis tõi välja ärevuse, raskuse või ükskõiksuse.

Mulle pakkus suurt huvi, kuidas esemed on süstematiseeritud ja füüsiliselt hoiustatud või pakitud. Huvitavam ja olulisem tegur on aga siiski see, kuidas kogu kujuneb. Varasemast ilmekamalt sai mulle selgeks kogumise põnevus, keerukus ja vastutus.“

Tiina Sarapu loodud keskkond muuseumi galeriis peidab endas ideaalilähedast vaatega töötuba, kuid ka tundlikult kujundatud õhulist ruumi, milles esitletud lemmikteosed muuseumikogust kõrvuti eriliste esemetega mujalt põimuvad elavasse dialoogi kunstniku loominguga. Hallid, poolavatud klaasid vitriinide ja kastide ees filtreerivad osaliselt vaadet teostele, samal ajal pakkudes läbi kunstniku tehtud koolutuste, graveeringute ja halli looritatud oleku uut perspektiivi ning mõtteainet. Selles „saladuste toas“ on valgust, piisavalt aega ja ruumi, mida Tiina Sarapu oma loominguga pakkuda soovib.

Tiina Sarapu intervjuu Edasile