Tsivilisatsioon 2: Aja püksid
Tallinna Lennusadama akvaariumis
8.04 – 17.07.2016
Eesti klaasikunstnike Ühenduse aastanäitus leiab sel korral aset enneolematus keskkonnas – Lennusadama akvaariumi vees. Meie esmaseks publikuks on niisiis koger, latikas, säinas, viidikas ja nurg. Kunsti kui tehisobjektide ja eluslooduse kokkupuude loob uue ruumi, mida võime käsitleda ka kui täiesti muust keskkonnast eraldi olevat paralleelmaailma.
Pealkirja võiks lühidalt seletada nii:
Füüsikud ja humoristid kasutavad mõistet “aja püksid” hetke kohta, kus mitme valikuvõimaluse lävel aeg hargneb kaheks ja mõlemad võimalused eksisteerivad edasi paralleeluniversumite kujul.
Maailm, millesse meie sattunud oleme, on vaid üks võimalikest. On juhus, et võililled on kollased ja kaladel on uimed, et meil on kaks jalga ja me elame kuival maal, et me kasutame valgust ümbruse tajumiseks ja kutsume üksteist nimepidi, et me leiutasime kunsti ja panime püsti interneti. Teises püksisääres, teises multiversumi nurgas võivad asjad olla hoopis teistmoodi – või üldse mitte olla.
“Tsivilisatsioon 2: Aja püksid” tegelebki selle kummitava “mis-oleks-kui”-mõttega ja püüab kiigata olemise võimaluste spektrit – piiluda, mis toimub teises püksisääres. Väljapanek võtab päevaprobleemide suhtes filosoofilise distantsi ja osutab sellele, et alati eksisteerib ka teine, kolmas ja neljas alternatiiv – ning et olemasolev variant polegi võib-olla kõige hullem võimalikest. Ent meenutab siiski – aeg hargneb püksisäärtesse ka siin ja praegu, iga valikuga, mida teeme.
Osalevaid autoreid ühendab peale elava fantaasia veel ka materjal: klaas, mis ilmselt on üks väheseid veekeskkonnas tsivilisatsiooni ehitamist võimaldavaid olluseid. Selle proovilepanek harjumatus optilises keskkonnas on avastusretk ja väljakutse ka meie jaoks.
Mõned aastad tagasi keelas Itaalia linna Monza volikogu ära kuldkalade pidamise ümaras akvaariumis, väites, et on julm hoida kalu tingimustes, kus nende välismaailma tajumine on moonutatud. Aga kuidas me teame, et meie maailmataju on ehtne ja moonutusteta?
/ Stephen Hawking /
Näitusel osalevad:
Sofi Aršas, Piret Ellamaa, Riho Hütt, Malle Karik-Hallimäe, Merle Kannus, Kati Kerstna, Kai Kiudsoo-Värv, Eve Koha, Kai Koppel, Ivo Lill, Merle Lobjakas, Rait Lõhmus, Kairi Orgusaar, Rait Prääts, Birgit Pählapuu, Kateriin Rikken, Maret Sarapu, Tiina Sarapu, Kalli Sein, Anna- Maria Vaino, Kaire-Leen Varik
Kuraatorid: Merle Kannus, Kai Kiudsoo-Värv
Näituse toimumist toetab Eesti Kultuurkapital.
Kajastusi: