Ivo Lille loomingu suurim ülevaatenäitus

20. veebruaril avaneb Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis näitus “Klassikud. Ivo Lill”, kus on eksponeeritud üle 150 legendaarse klaasikunstniku monumentaalse teose, teiste hulgas ka seitse silmapaistvat seinaplaati.

“Kui vaadata Lille loomingut ühtse tervikuna, siis tekib tunne, nagu oleks ta avastanud klaasi sisemise koodi, kord-korralt luues midagi, mida ei usuks võimalikuks,” ütleb näituse kuraator Merike Alber. “Tema suhe klaasiga oli väga isiklik, oma tahte peale sundimise asemel eelistas ta koostööd.” Jätka lugemist

Tiina Sarapu SALADUSTE TUBA ETDMi Trepigaleriis

Foto: Tiina Sarapu

30.01–11.04.2021
Eesti Tarbekunsti- ja Disaini Muuseum

Näitustesarja „Tuba“ kunstnikuks on käesoleval aastal kutsutud Tiina Sarapu. Sari sai alguse 2018. aastal eesmärgiga anda võimalus kaasaegsetel kunstnikel ja disaineritel suhestuda muuseumi kogudega, argikeskkonda ühel või teisel moel kujundanud esemelise materjaliga. Projekti käigus on kunstnikel loominguline võimalus tutvuda muuseumi kollektsiooni ja muuseumitöö eripäradega ning vormistada saadud impulsid näituseks muuseumi galeriis, mis on kohandatud selleks 19. sajandi elumaja toast. Jätka lugemist

AEGLANE VALGUS Raplamaa Kaasaegse Kunsti Keskuses

Foto: Tiina Kõrtsin

Klaasist valgusobjektide näitus ruumilise heli ja ruumis liikuva valguskujundusega.

Kettamaailmas liigub valgus aeglaselt ja on raskevõitu, kaldudes kuhjuma mäeahelike äärde. Uurivad võlurid on spekuleerinud, et eksisteerib ka kiiremat tüüpi valgus, mis võimaldab meil aeglast valgust näha, aga mis ise liigub liiga kiiresti, et nähtav olla ja mis seetõttu pole tarvilikuks osutunud.
Kui valgus kohtab oma teel tugevat maagiavälja, läheb tal kohe kiire üle. Ta aeglustub silmapilkselt. Ning kuna Kettamaailmas oli maagia häbiväärselt tugev, tähendas see, et pehme kollane valgus voolas üle magava maastiku nagu õrn armastaja — või, nagu mõni ütleks, kuldne siirup.
Valgus arvab, et ta liigub kiiremini kui kõik muu, aga ta eksib. Liikugu see valgus nii kiiresti kui tahes, pimedus on ikka enne kohale jõudnud ja ootab teda juba ees.
/Terry Pratchett/
Jätka lugemist

Tunnustatud klaasikunstnik 2018-2019 on Tiina Sarapu

Tunnustatud Klaasikunstnik 2018-2019 Tiina Sarapu. Foto: Mati Hiis

Eesti Klaasikunstnike Ühendus andis üheksandat korda välja aunimetuse Tunnustatud Klaasikunstnik, millega pärjatakse viimase kahe aasta jooksul oma loomingulise tegevusega eriliselt silma paistnud klaasikunstnikku. Seekordseks laureaadiks osutus Tiina Sarapu, kes ainsana klaasikunstnikest on pälvinud selle aunimetuse juba teist korda. Teisteks nominentideks olid sel korral Sofi Aršas,  Piret Ellamaa ja Kati Kerstna. Jätka lugemist

VITRUM FESTIVAL 2020 Kaunases

Eeva Käsper “On the Other Side”

Eesti kunstnikud Eeva Käsper, Maret Sarapu, Merle Kannus ja Tiina Sarapu on valitud osalema Balti riikide ühel olulisemal klaasikunsti näitusel “Clear Space”. Näitus toimub Kaunases ja on osaks laiemast klaasikunsti sündmusest Vitrum Festival 2020.

Jätka lugemist

Piret Meose isikunäitus Amandus Adamsoni Ateljeemuuseumis

Ateljeemuuseumis on 01.09 – 30.09 avatud Piret Meose isikunäitus Tulest ja Tuulest.

Piret kirjutab näituse kohta järgmist:

“3 abstraktset klaasipuhumistehnikas valminud teost pealkirjaga “Tulest” on valminud Haapsalu klaasipäevade raames. Minu isetehtud puitvormi sai puhumiseks kasutada 3 korda ja neid kolme tulest tulnud teost te näitusel näetegi. Kuigi vorm oli üks, on iga teos omaenda nägu.

Graafiline sari Tuulest on valminud samuti kuuma klaasi kasutades. Need on kuuma klaasiga kujutatud graafilised liikumised. Sõna “joonistama” on siin kindlasti vale kasutada, sest kuuma klaasiga kujutamine ei võimalda liikuda etteantud joont mööda. Naabli otsast vallanduv klaasniit valib suures osas ise oma tee ning kunstnik saab olla vaid suunaandja – õige hetke tabaja. Mõned tabamused õnnestuvad ja mõned põlevad läbi – sõna otses mõttes.”

Piret Ellamaa SAGEDUS Hop galeriis

Piret Ellamaa “Sagedus”, foto: Tiina Sarapu

30.01.- 18.02.2020

Sagedus on võrdsete ajavahemike tagant korduvate sündmuste arv ajaühikus. Sagedust mõõdetakse hertsides (Hz). Herts väljendab ühte sündmust ühes sekundis. Ellamaa isikunäituste toimumise sagedus on 0,0000000126839 Hz.

Käesoleva näituse töödes olen mänginud erinevate võnkesagedustega. Paljud võnked ja lained, näiteks heli- või WIFI lained, on silmale nähtamatud. Mina olen võnked toonud nähtavaks klaasi kaudu. Olen saputanud liiva ja peent klaasijahu vaheldumisi vormi. Üks materjal toetab teist. Liiva loomulik valgumine annab kuju klaasi kihtidele. Klaasijahu valgumine omakorda liivakihtidele. Tekib sümbioos kahe loomult küllaltki sarnase materjali vahel. See sümbioos saab lõhutud kui kooslus on kogenud suurt keskkonnamuutust ehk 820  kraadist kuumust.  Klaas on sulanud kompaktseks kokku, liiv on aga ikka liiv, see pudeneb klaasikihtide vahelt välja ja jätab enda asemele tühjuse.

/P. Ellamaa/

Piret Ellamaa on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia magistriõppe klaasikunsti erialal (2009). Aastatel 2013–2019 oli ta Eesti Kunstiakadeemia klaasikunsti osakonna lepinguline õppejõud ja meister spetsialiseerudes klaasi sulatustehnikatele. Näitustel osaleb Piret Ellamaa alates 2007. aastast. Ta on osalenud enam kui 40. näitusel Eestis ja mujal Euroopas. Piret Ellamaa kuulub Eesti Kunstnike Liitu (aastast 2015), Eesti Klaasikunstnike Ühendusse (aastast 2009) ja on MTÜ Nõmme Klaasi- ja Keraamikastuudio juhatuse liige. Talle on omistatud Maks Roosma nimeline loominguline stipendium (2010) ja Glass Art Society 2019. aasta konverentsi näitusel Floridas tunnustus honorable mention (2019).

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.
Näitusi Hop galeriis toetavad Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital ja Liviko AS.

Lisainfo:
Maria Valdma
HOP galerii
Hobusepea 2
10133 Tallinn
tel: +372 5112350

2019 Merle Kannus osales European Glass Festivalil Wroclawis

20.10. 2019 avati Wroclavis järjekordne European Glass Festival ja näitus, kuhu oli kutsutud osalema 16 klaasikunstnikku üle Euroopa. Eestit esindas Merle Kannus. Lisaks põhinäitusele Wroclawi keskraudteejaamas toimusid mitmed satelliitnäitused (Krista Israel, Jamex & Einar de la Torre jt), osalejaid tutvustav sümpoosion, ekskursioonid klaasistuudiotesse, muuseumidesse Legnicas ja Jelena Goras, ringkäik Gepperti Kunstiakadeemias.
Selle aasta festivali teema – “Beauty and His Beast” – keskendus muutuvaile soorollidele tänapäeva ühiskonnas ning visuaalse meedia osale soorollide esitamises. Jätka lugemist